Podrška aktivnostima udruženja građana u oblasti prevencije i kontrole HIV infekcije i u 2023. godini

I u ovoj godini nastavljamo sa realizacijom projekta koji se sprovodi od maja 2020. godine, a finansiraju ga Ministarstvo zdravlja Republike Srbije i Globalni fond za borbu protiv SIDE, tuberkuloze i malarije. Korisnici projekta, odnosno ciljna grupa su osobe koje injektiraju droge u Novom Sadu. Ova ciljna grupa prepoznata je kao jedna od ključnih za prevenciju HIV infekcije u Strategiji za prevenciju i kontrolu HIV infekcije i AIDS-a u Republici Srbiji, 2018–2025. godine.

Sprovođenje projekta omogućilo je ostvarenje ciljeva Strategije za prevenciju i kontrolu HIV infekcije i AIDS-a u Republici Srbiji i Strategije za borbu protiv droga u Republici Srbiji. U ekonomskom smislu sprovođenjem ovog projekta Republika Srbija štedi novac za lečenje HIV i HCV infekcije i drugih krvlju-prenosivih i polno- prenosivih infekcija, koje bi se širile znatno brže da nema programa smanjenja štete.

Aktivnosti su usmerene na osobe koje injektiraju droge u Novom Sadu. Kroz program zamene pribora omogućen je neometan pristup sterilnom priboru osobama koje injektiraju droge. Inovativnost projekta se ogleda u dosezanju putem interneta, što našim korisnicima osigurava dobijanje pravih i pravovremenih informacija o dostupnim uslugama uz zagarantovanu anonimnost podataka.

Svakodnevnim radom sa korisnicima/-cama vrši se zdravstveno prosvećivanje, edukacija o bolestima zavisnosti, HIV-u, HCV-u, krvno – prenosivim i polno- prenosivim infekcijama, smanjenju štetnosti, predoziranju, lečenju, reproduktivnom zdravlju, pomoć pri ostvarivanju prava iz oblasti zdravstvene zaštite i skrining na tuberkulozu.

U saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine svim korisnicima projekta je omogućeno dobrovoljno, poverljivo savetovanje i testiranje na HIV i na hepatitis C. Dodatnu vrednost projekta predstavlja rad na borbi protiv diskriminacije koju u društvu trpe ove marginalizovane populacije.